Urlop w Rep. Cz.:CZeCOTTourmapsCzechy WschodnieUNESCOAktywny wypoczynekRozkłady jazdyGEOFUN
loading...
Nawigator turystyczny
Viki
Oficjalny portal turystyczny województwa pardubickiego
Republika Czeska
Zachmurzenie małe 19°C
pogoda

Pogoda - Pardubice

11.4. (17:30)
dzisiaj
Zachmurzenie małe
19°C
12.4.
jutro
Deszcz ze śniegiem
13°C/7°C
13.4.
wtorekDeszcz ze śniegiem
5°C/2°C
14.4.
środaPochmurno
7°C/2°C
Źródło: Pogoda Meteocentrum

Znany, nieznany poeta Bohdan Jelínek

20.11.2014

W tych dniach, sto czterdzieści lat od śmierci Bohdana Jelínka, wspominamy go w jego miejscu urodzenia – w Cholticach. Jego dom rodzinny, stary renesansowy pałac, obecnie służący jako kasa biletowa dla terenu zamkowego i sali wystawowej. Tutaj, w listopadzie, odwiedzający mogą się zapoznać z życiem i twórczością tego młodego poety.

Bohdan Jelínek

urodził się 21 czerwca 1851 jako syn kamerdynera hrabiego. Chodził do choltickiej szkoły a w okresie uczęszczania do niej był corocznie wpisywany do szkolnej księgi honorowej. W trakcie dalszej nauki w wyższym gimnazjum w Hradcu Králové nie tylko zaczął pisać wiersze, ale gorliwie brał udział w życiu kulturalnym w miasteczku, był między innymi członkiem komitetu amatorów teatralnych. Jednakże do Choltic z Hradca Králové nie mógł jeździć zbyt często, połączenie było tylko do Přelouča a stamtąd młody Bohdan chodził pieszo. W czasie jednej z podróży przeziębił się, co stało się przyczynkiem do późniejszego rozwoju gruźlicy. Młodzieniec słusznej postawy, przystojny, o brązowych iskrzących oczach i czarnych, pięknych lokach – tak, dobrze zapowiadającego się poetę, opisał w swoich wspomnieniach pisarz Alois Jirásek.

On sam nazywał siebie poetą miłości i wspomnień. W Pradze zaprzyjaźnił się z innymi znanymi czeskimi pisarzami, np. z Jaroslavem Vrchlickim, z którymi w późniejszych latach, gdy w czasie choroby powrócił do Choltic, pisywał listy i zapraszał ich do siebie w odwiedziny. Swojej walki z chorobą Bohdan niestety nie wygrał, zmarł młodo w wieku niespełna 23 lat, w roku 1874. Zmarł, zanim zdążył wydać część swojego dzieła. Ale nie został zapomniany – przede wszystkim dzięki Jaroslavowi Vrchlickiemu, który zajął się jego utworami zebranymi i dzięki czemu sukcesywnie były wydawane jego Milostné písně [„Pieśni miłosne”], tomik Na hrobech [„Na grobach”] czy Sněhová růže [„Śnieżna róża”].

źródło: Spółka Destynacyjna Czechy Wschodnie

Obiekty

Choltice

Odpowiednie imprezy

  • Sob 8.11.2014 - Nie 30.11.2014
koszyk(Výstava „O životě a díle básníka Bohdana Jelínka“) Choltice - pałac i wystawa muzealna i kaplica św. Romedia (Choltice)

Znajdź swoje zajęcie

Aktualności

Sprzedaż biletów online na Adršpach Rocks jako regulacja ruchu

Od 1 kwietnia turyści chcący odwiedzić Skały Adrszpaskie będą mogli kupić bilet uprawniający do wejścia na trasę zwiedzania przez Internet. Na nowej stronie internetowej będzie można kupić również bilet...