Urlop w Rep. Cz.:CZeCOTTourmapsCzechy WschodnieUNESCOAktywny wypoczynekRozkłady jazdyGEOFUN
loading...
Nawigator turystyczny
Viki
Oficjalny portal turystyczny województwa pardubickiego
Republika Czeska
Zachmurzenie małe 19°C
pogoda

Pogoda - Pardubice

11.4. (17:00)
dzisiaj
Zachmurzenie małe
19°C
12.4.
jutro
Deszcz ze śniegiem
13°C/7°C
13.4.
wtorekDeszcz ze śniegiem
5°C/2°C
14.4.
środaPochmurno
7°C/2°C
Źródło: Pogoda Meteocentrum

Od glinianej tabliczki do tabletu: Kultura pisania na przełomie dziejów

18.11.2014

Wiesz, jak wyglądało pismo przed tysiącem lat i czym wtedy pisali nasi przodkowie? A może chcesz powspominać to, w jaki sposób pisałeś w jeszcze całkiem niedawnych czasach? Przyjdź do Muzeum Wschodnioczeskiego w Pardubicach a zobaczysz o wiele więcej.

Niewielu z nas uświadamia sobie, że w tym roku upłynie całe 300 lat od wynalazku, który na trwałe wpisał się w życie naszych przodków a przy tym zasadniczo wpłynął na życie osobiste i pracę każdego z nas. Kiedy w roku 1714 angielski inżynier Henry Mill opatentował swoje „urządzenie do przedrukowywania lub przepisywania liter pojedynczo lub stopniowo jedna za drugą, tak kształtnie i dokładnie by nie dało się ich odróżnić od druku” z pewnością nie zrobił tym wśród brytyjskiej społeczności wielkiej furory.

Ówczesne czasy nie dojrzały wtedy do przyjęcia tak znaczącego wynalazku, jakim w rzeczywistości była maszyna do pisania. Ponad sto lat później, gdy rewolucja przemysłowa była u szczytu, nadszedł ten właściwy czas do jej ponownego odkrycia i początku zbiorowej produkcji w fabrykach. Maszyna do pisania okazała się innowacją, która po ogólnoświatowym sukcesie jako zasłużona poprzedniczka nowoczesnych komputerów dożyła aż do końca XX wieku. A klawiatury stworzonej do maszyny do pisania w roku 1878, używamy, w zasadniczo niezmienionej formie po dziś dzień. Wystawa jednakże nie ogranicza się tylko do prezentacji maszyn do pisania i innych pomocy pisarskich produkowanych w XIX i XX wieku, ale idzie kawałek dalej w przeszłość, do samego początku europejskiej kultury pisania.

Można zobaczyć różne przedmioty, jak gliniane i woskowe tabliczki, przyrządy do pisania, zestawy do pisania z wczesnych czasów nowej ery, kałamarze i cały szereg ciekawostek z którymi nie spotykamy się na co dzień. Nie należy także zapominać przy tym o rozwoju pisma dla niewidomych oraz pomocach, które od ponad stu lat pomagają niewidomym pokonywać ich upośledzenie.

Wystawa odbędzie się od 31.10.2014 do 22.02.2015 w sali Kaňkově pardubickiego zamku – największym pomieszczeniu wystawowym Muzeum Wschodnioczeskiego. W czarującej atmosferze małej gotyckiej sali, w formie podwystawy o nazwie "Pióro jako klejnot" będzie prezentowana przekrojowo historyczna produkcja światowych producentów luksusowych artykułów piśmienniczych, nie zabraknie także wglądu w przeszłość na temat produkcji piór wiecznych w Czechosłowacji, które w swoim czasie należały do najlepszych. Uzupełnieniem wystawy będzie m.in. zwiedzanie z przewodnikiem oraz konkurs z ciekawymi nagrodami rzeczowymi.

źródło: Spółka Destynacyjna Czechy Wschodnie

Obiekty

Od glinianej tabliczki do tabletu: Kultura pisania na przełomie dziejów, źródło: Spółka Destynacyjna Czechy Wschodnie Od glinianej tabliczki do tabletu: Kultura pisania na przełomie dziejów, źródło: Spółka Destynacyjna Czechy Wschodnie

Odpowiednie imprezy

  • Pt 31.10.2014 - Nie 22.2.2015
koszyk(Od hliněné destičky k tabletu: Kultura psaní v dějinách) Zamek w Pardubicach - Muzeum Czech Wschodnich (Pardubice)

Znajdź swoje zajęcie

Aktualności

Sprzedaż biletów online na Adršpach Rocks jako regulacja ruchu

Od 1 kwietnia turyści chcący odwiedzić Skały Adrszpaskie będą mogli kupić bilet uprawniający do wejścia na trasę zwiedzania przez Internet. Na nowej stronie internetowej będzie można kupić również bilet...