Urlop w Rep. Cz.:CZeCOTTourmapsCzechy WschodnieUNESCOAktywny wypoczynekRozkłady jazdyGEOFUN
loading...
Nawigator turystyczny
Viki
Oficjalny portal turystyczny województwa pardubickiego
Republika Czeska
Zachmurzenie małe 18°C
pogoda

Pogoda - Pardubice

11.4. (16:30)
dzisiaj
Zachmurzenie małe
18°C
12.4.
jutro
Deszcz ze śniegiem
13°C/7°C
13.4.
wtorekDeszcz ze śniegiem
5°C/2°C
14.4.
środaPochmurno
7°C/2°C
Źródło: Pogoda Meteocentrum

Narodowy Geopark Železné hory

Logotyp Geoparku Železné hory.

Narodowy geopark Železné hory zajmujący powierzchnię 777,5 km2 znajduje się na terenie kraju pardubickiego i sięga kraju Vysočina. Rozkłada się pomiędzy Chrudimiem na północy a Choteborem na południu, Chvaleticami na północnym zachodzie a Novými Hradami tworzącymi kraniec wschodni. Tworzy ją praktycznie całe pasmo górskie Železné hory, które są raczej pagórkowatą krainą z wierzchołkami przekraczającymi nieco powyżej 660 m. n. p. m. 

Jest to teren utworzony przez znane formacje geologiczne. Z odrobiną przesady można by stwierdzić, że geopark łączy całą geologię Republiki Czeskiej na względnie małym terenie i jest swego rodzaju małym podręcznikiem geologii pod gołym niebem lub układanką, którą można złożyć w bardzo krótkim czasie, 2-3 dni.

Na terenie geoparku znajduje się ponad sto znanych geotopów, którymi są wyjątkowe pod względem naukowym i geoturystycznym stanowiska geologiczne, gdzie można obserwować unikalne zawiska geologiczne.Często są one jednocześnie także biotopem, czyli stanowiskiem geologicznym, zamieszkałym przez wiele żywych organizmów. Geotypy można posegregować na pięć kategorii (proterozoik, skały plutoniczne, mezozoik, paleozoik, hydrogeologia) w zależności od ich przynależności geologicznej. Z tego wynika również logotyp parku geologicznego, składający się z pięciu płyt, które w sumie tworzą obraz pasma górskiego Železné hory.

Możliwości turystyczne

Łańcuch górski Železné hory są poprzeplatane siecią oznakowanych szlaków turystycznych i dydaktycznych, rowerowych i jeździeckich. Na tychże trasach można znaleźć również formacje skalne, zapierające dech w piersiach wąwozy, stare i opuszczone jak również czynne kamieniołomy. Widok do ich wnętrza będzie dla Was z pewnością niezapomnianym przeżyciem. W regionie Železné hory  można odwiedzić szereg innych atrakcji, zabytków historycznych oraz tradycyjnych imprez kulturalych, które przedstawiają tradycje i zwyczaje w dawnych czasach i obecnie. Wybierz się więc „W dwa dni poprzez historię Ziemi“. 

Gdzie rozpocząć zwiedzanie geoparku?

Najwięcej możliwości zakwaterowania, od spania pod namiotem na campingu aż po zakwaterowanie w luksusowych hotelach, znajdziesz w okolicach Zapory Seč, która w miesiącach letnich jest idealnym punktem wypadowym do organizacji wycieczek po geoparku. W miesiącach letnich można skorzystać również z mniejszego akwenu naturalnego kąpieliska Konopáč, przy którym znajduje się camping samochodowy.

Wybrane cele geoturystyczne

Wapniarnia Berli – Wapniarnia Závratec - Třemošnice.

Znajdź swoje zajęcie