Urlop w Rep. Cz.:CZeCOTTourmapsCzechy WschodnieUNESCOAktywny wypoczynekRozkłady jazdyGEOFUN
loading...
Nawigator turystyczny
Viki
Oficjalny portal turystyczny województwa pardubickiego
Republika Czeska
Zachmurzenie małe 19°C
pogoda

Pogoda - Pardubice

11.4. (17:30)
dzisiaj
Zachmurzenie małe
19°C
12.4.
jutro
Deszcz ze śniegiem
13°C/7°C
13.4.
wtorekDeszcz ze śniegiem
5°C/2°C
14.4.
środaPochmurno
7°C/2°C
Źródło: Pogoda Meteocentrum

Karnawały UNESCO – Veselý Kopec i okolice

Tradycja wiejskich korowodów karnawałowych oraz masek w regionie Hlinec została w 2010 roku wpisana na listę dziedzictwa kultury UNESCO. Ich wyjątkowość polega przede wszystkim na przestrzeganiu tych zwyczajów w niezmienionej formie przez kilka generacji.

Każda maska pełni swoją specyficzną funkcję, mieszkańcy wsi przygotowują tradycyjny poczęstunek (pączki, wyroby ze świniobicia), po zakończeniu korowodu w formie obrzędu zabicia kobyły odbywa się zabawa taneczna. Oryginalne charakterystyczne maski z regionu Hlinec, zdjęcia z korowodów oraz listy UNESCO goście mogą obejrzeć w nowo urządzonej stałej wystawie zatytułowanej Wystawa masek karnawałowych i korowodów z regionu Hlinec znajdująca się w rezerwacie zabytków Betlém Hlinsko.

Karnawał jest okresem, rozpoczynającym się po święcie Trzech króli (6. stycznia) i kończy się przed środą popielcową w ostatkowy wtorek, czyli sześć tygodni przed Wielkanocą. Tradycyjne korowody, które zostały zapisane na listę UNESCO, odbywają się co roku we wsiach Studnice, Hlinsko-Blatno, Hamry, Vortová i na Veselým kopci.

Znajdź swoje zajęcie