Urlop w Rep. Cz.:CZeCOTTourmapsCzechy WschodnieMorawsko-Śląski regionUNESCOAktywny wypoczynekRozkłady jazdyGEOFUN
Przejdź do treści strony
flaga - Česky flaga - Deutsch flaga - English flaga - Español flaga - Français flaga - Italiano flaga - Nederlands flaga - Polski flaga - по-русски
Stop Play Muzyka:
Oficjalny portal turystyczny województwa pardubickiego
Strona domowa>Kralicki Śnieżnik

Kralicki Śnieżnik

Kralicki Śnieżnik, to majestatyczny masyw górski i trzecie pod względem wysokości pasmo górskie w Republice Czeskiej. Leży na pradawnej   granicy pomiędzy Czechami, Morawami, a ich sąsiadami – najpierw Prusami, następnie Niemcami, a obecnie Polską. Region ten wzmiankowano w wielu pozycjach literackich i filmowych, miejsce ukochane, opuszczone i odkrywane na nowo. Králický Sněžník, Grulicher Schneeberg, Spieglitzer Schneeberg, Śnieżnik Kłodzki, to zaledwie kilka nazw pochodzących z różnych języków.  Niewątpliwą zaletą tego pasma górskiego są przepiękna przyroda, cudowne widoki i przenikliwa cisza i oraz atmosfera pokory wobec sił mocniejszych od człowieka. Miejsce, w którym  możemy poddać się oddziaływaniu tzw. „genius loci“ – począwszy od ruin starej wieży widokowej Cesarza Wilhelma stojących na szczycie Králickiego Śnieżnika z początku XX wieku, poprzez rozległy system fortyfikacji przygranicznych pochodzących z okresu przed II wojną światową, aż po szczyt Klepý, nazywany też „Dachem Europy“, ponieważ od wieków w jednakowym rytmie oddziela wodę spływająca do trzech mórz.

Kralicki Śnieżnik - logo.Králicki Sněžník jest jednak także regionem o dynamicznym rozwoju, dowodem na to może być chociażby centrum narciarskich sportów zimowych Ski centrum Sněžník w Dolní Morawie lub nowo przygotowywane ośrodki sportów zimowych w okolicy i przygotowane kompleksy do uprawiania narciarstwa biegowego na Suchym vrchu i w okolicy góry Jeřáb. W administracyjnej stolicy regionu, Králíky, a w szczególności w jego historycznym centrum można znaleźć przyjemne zaplecze wypoczynku. Z pewnością warto zwiedzić jedno z najlepiej utrzymanych barokowych miejsc pielgrzymkowych – klasztor na Górze Matki Boskiej. W położonej niedaleko Červené Vodzie można wspiąć się na piękną nową wieżę widokową, której budowę zakończono dopiero w 2006 roku. To wszystko uzupełnione o szeroką bazę zakwaterowania w przyzwoitych warunkach i usługi gastronomiczne na wysokim poziomie, sprawia, że region Králický Sněžník jest atrakcyjnym celem turystycznym dla starych i młodych. Zapraszamy do podziwiania tutejszej wspaniałej i różnorodnej przyrody, obejrzenia atrakcji historycznych i spędzenia aktywnego wypoczynku.

Prezentacja miast

Obiekty na mapie:

Galeria wideo

Wirtualne zwiedzanie

Wsie znajdujące się w tym regionie turystycznym

Komentarze
Nazwa szczytu Michał 15.4.2010 9:10
- Re: Nazwa szczytu Vít Pechanec 21.4.2010 0:36
dodaj komentarz     

Nie klikaj na ten link albo zostaniesz zablokowany